window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments)}; gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-31534518-1');

3. 9. 2012

Podle Zeleného kruhu byl Ludvík Hovorka nejzelenějším poslancem ve volebním období 2006 – 2010. Pro přírodu hlasoval „zeleněji“ než všichni naši poslanci. V rámci naší podpory Ludvíku Hovorkovi v senátních volbách přinášíme rozhovor. Položili jsme mu několik otázek, kde jsme se ptali proč je mu Strana zelených /SZ/ blízká nebo jaká témata máme s jeho programem společná.

Co se Vám líbí, s čím z našeho programu ztotožňujete?
V programu Strany zelených pro Zlínský kraj se mi líbí témata boje proti korupci, ochrany životního prostředí a snaha o pozvednutí úrovně školství a vzdělanosti. Stejně jako vy jsem toho názoru, že vzdělávání by mělo být dostupné pro všechny bez školného, aby se nestalo, že nadané děti nedostanou příležitost vystudovat jenom proto, že jejich rodiče mají malé příjmy. Podobný názor sdílím na nesmyslnost projektu kanálu D-O-L a jsem pro jeho ukončení.

Rovněž požadavek na zachování nemocnic v krajských rukou a zákaz jejich privatizace je velmi důležité téma, které nás spojuje. Naprostou nutností je zveřejňování a dostupnost informací o činnosti kraje a financování projektů a zavedení důsledné kontroly nad rozdělování peněz z ROP. Celorepublikově se totiž ukázalo, že dosavadní kontroly byly jenom formální. Domnívám se, že skutečnosti, které vyšly najevo na severozápadě republiky, jsou jenom špičkou ledovce v této oblasti. Stejně souhlasím s požadavkem na dostatek otevřených informací o veřejných zakázkách zadávaných krajem. V současné době je Vámi navrhovaný boj s chudobou a prevence závislostí a sociálně patologických jevů velmi aktuální a potřebný. Důležitá je stabilizace hospodaření nemocnic a vyšší podpora vzdělávání lékařů, protože současná je v současné době naprosto nedostatečná a nepokrývá potřeby.

Shoduji se s Vámi na potřebě zachování regionálních tratí a podpoře veřejné dopravy. Podporuji zdvojkolejnění a elektrifikaci trati z Otrokovic do Vizovic, která by mohla významně snížit dopravní zátěž souběžné silniční komunikace. Tématem zrušení dolu Frenštát jsem se zabýval ještě v poslanecké sněmovně. Velmi potřebná je i zvýšená ochrana čistoty vod a pásem přirozené akumulace vod. Máme významné zdroje pitné vody, které si zaslouží zvýšenou ochranu. Uvítal bych i program na podporu výstavby ČOV pro obce nad 1000 obyvatel, ale jedná se o velmi nákladný program, který by měl být financován spíše ze státního rozpočtu nebo z evropských programů, protože je nad finanční možnosti kraje.

Jak byste popsal Váš vztah ke SZ?
Stranu zelených vnímám jako skupinu lidí, které spojuje společný zájem na ochraně zdravého životního prostředí a jeho uchování i pro budoucí generace. Pro mě jsou zásadní témata účinného boje proti korupci, zkvalitnění vzdělávání, posílení skutečné demokracie, důsledného prosazování práva a spravedlnosti, zachování veřejného zdravotního pojištění, státních a krajských nemocnic a veřejných zdravotních pojišťoven pro zajištění dostupné a kvalitní zdravotní péče pro všechny naše občany, úspory energií, šetrné dopravy a ochrany životního prostředí. Záměrně jsem korupci uvedl na prvním místě, protože rozsáhlá korupce v naší zemi ohrožuje samu podstatu demokracie.

Na kterých tématech byste v případě zvolení do senátorské lavice se SZ nejraději spolupracoval?
Určitě by to byla témata účinného potírání a stíhání korupce, zkvalitnění úrovně vzdělání, rehabilitace a podpory řemeslných oborů, zastavení rozkrádání prostředků ve zdravotnictví, stabilizace sociálních služeb, doprava.

Jaké jsou Vaše dosavadní zkušenosti se Stranou zelených?
V letech 2006–2010 jsem zasedal v poslanecké sněmovně vedle poslaneckého klubu SZ. Nejvíce jsem spolupracoval s poslankyněmi Jakubkovou a Zubovou a především se členy odborné komise Strany zelených pro zdravotnictví – nejvíce s panem MUDr. Nechvátalem a dalšími odborníky. Společně jsme připravovali stanoviska k předkládaným návrhům zákonů, které měly přeměnit naše zdravotnictví na soukromý systém po vzoru USA se všemi tvrdými dopady na naše občany. Nebylo to lehké období, protože obě naše koaliční strany byly tvrdě válcovány ODS a jakýkoliv odlišný názor byl předmětem tvrdého napadání a obviňování ze spolupráce s opozicí.

Přitom samotní poslanci neměli na počátku vzniku koaliční vlády, ani minimální možnost jakkoliv ovlivnit, co jejich stranické špičky podepsaly ve vládním programovém prohlášení. Byli jsme postaveni před hotovou věc a vládní programové prohlášení jsme uviděli jeden den před tím, než se mělo hlasovat o důvěře vládě. Přitom se jedná o zásadní dokument, pro který se vyžadovala 100% poslušnost. Když jsme protestovali proti tomu, že nemůžeme ovlivnit to, co máme podporovat, chlácholili nás, že o všech sporných bodech se nad zákony povede demokratická diskuse. Diskuse se sice vedla, ale s tím, že všechno musí být v souladu s programovým prohlášením. Proto bylo tolik střetů a půtek.

Kdyby proběhla skutečná rovnoprávná diskuse nad obsahem vládního prohlášení, mohla být koaliční spolupráce daleko lepší, protože některé body, jako např. transformace nemocnic a zdravotních pojišťoven na obchodní společnosti by se do vládního prohlášení nikdy nedostaly. 



Ludvík Hovorka kandiduje do senátu v obvodě 80 – Zlín za KDU-ČSL a Strana zelených ve Zlínském kraji jeho kandidaturu podporuje. „Ludvík Hovorka dlouhodobě jako starosta Šumic i následně jako poslanec prokázal své morální kvality a zároveň svými činy a hlasováním v parlamentu prosazoval návrhy, které byly jak sociálně citlivé, a také příznivé pro životní prostředí,“ uvedl Vilém Jurek, místopředseda Strany zelených ve Zlínském kraji. „Podpora směřuje výhradně panu Hovorkovi a netýká se dalších kandidátů KDU-ČSL v jiných částech kraje,“ dodal. Více informací o panu Hovorkovi naleznte na www.hovorka2012.cz