8. 10. 2012

Na začátku byl boj proti stavbě spalovny, na konci je vedení více než dvoutisícové obce. Roman Jílek se v polovině devadesátých let začal angažovat proti návrhu postavit v malebné vinařské obci Boršice u Uherského Hradiště spalovnu. Boj byl nakonec po osmi letech úspěšný, ale pan Jílek poznal, že v dnešní době není žádným snahám o drancování životního prostředí konec. „Je to boj. Člověk prostě musí vzít věci do vlastních rukou,“ říká odhodlaně. A věci vzal do svých rukou natolik, že se v roce 2010 stal v Boršicích starostou za Stranu zelených.

Pan Jílek a jeho kolegové byli v místním zastupitelstvu již předchozích volebních období, ale jak sám přiznává, byli slabou opozicí. „Vždycky nás přehlasovali, neměli jsme informace, nikdo se s námi nebavil. Později jsme si uvědomili, že to tak nemusí být napořád,“ vysvětluje. Na jaře roku 2010 si během místní vyhlášené vinařské výstavy spolu s dalšími progresivně smýšlejícími lidmi řekli, že takhle to dál nejde a opřeli se do dění v obci tak, že výsledky obecních voleb vynesly Romana Jílka do křesla starosty.

A jen krátká procházka po Boršicích náhodnému návštěvníkovi prozradí, že to obci určitě prospělo. „Nemůžu říct, že předchozí vedení nedělalo nic. Za 12 let dokázali zrealizovat přibližně tak 12 investičních akcí. Ale my jsme to dokázali za dva roky,“ říká rozhodně Roman Jílek a vyjmenovává: novou sportovní halu, opravené chodníky, nový dům s pečovatelskou službou pro seniory s osmi byty, přeměnu letního kina na kulturní amfiteátr, opravu obecních mostů, nebo kilometr a půl cyklostezky do sousedních Stříbrnic. V Boršicích jsou pyšní i na opravené fotbalové hřiště s okolním areálem. Místní fotbalový klub hraje krajský přebor podobně jako mnohem větší města Uherský Brod, Vsetín nebo Holešov a na jeho zápasy chodí i čtyři stovky fanoušků.

V Boršicích také nezapomínají ani na společenské a kulturní akce – na místním malém letišti uspořádali letecký den, na který se z okolí sjely na tři tisícovky lidí, obnovili tradici kácení máje, hojně navštěvovaný vánoční jarmark se bude letos 1. prosince konat již potřetí, s velkým úspěchem se setkal také nedávný první ročník burčákových slavnostní spojený s vystoupením folklorních souborů. Aby ne, jsme v kraji vína. „Lidi mají zájem, sami se do akcí zapojují. Škoda jen, že zde není žádný ucelenější soubor vinných sklepů jako třeba v Bořeticích nebo Mutěnicích, jen za vínem sem turisté jezdit nebudou. Místní mají sklepy obvykle doma,“ říká Jílek.

Dvacet let pracoval v zemědělství jako plemenářský technik, nyní se naplno věnuje rozvoji své obce. Orientace v dotačních programech, vyjednávání se stavebními firmami, ale také obyčejné problémy občanů obce – na schůzku s námi přišel rovnou z pohřbu jednoho ze sousedů – jsou na jeho každodenním programu. Přestože je toho podle jeho slov už nyní moc, plánů má Roman Jílek nadále mnoho. „Chceme obec ještě ozelenit, napřesrok to tu doufám už nepoznáte,“ říká odhodlaně a ukazuje na náves, na které by rád vysázel další stromy. Těch už mimochodem v okolí obce zasadili Bošičtí přes čtyři tisícovky, na další výsadbu pak čeká pozemek bývalé bažantnice. „Jsou to naše plíce,“ říká Roman Jílek a na velmi obsáhlém a aktuálním webu obce je možné se dočíst, jak i k takovému tématu, jako je zeleň v obci, byla uspořádáná veřejná diskuse.

Boršice těží z výhodně polohy, není to odsud daleko do Starého Města, Uherského Hradiště ani Zlína. „Většina lidí dojíždí, ale i v obci máme dvě menší průmyslově zóny. Největší firma, kovovýroba z Brna, zaměstnává přes 60 lidí. Samozřejmě bychom ještě asi tak 50 pracovních míst přivítali, ale obyvatel nám i tak přibývá. I proto máme v dlouhodobém plánu rozvoj další výstavby rodinných domů,“ říká Roman Jílek na závěr a ukazuje mírný svah nad obcí, který by chtěli proměnit v další stavební parcely.

Ve Zlínském kraji má Strana zelených ve svých řadách vedle několika zastupitelů a dvou místostarostů jen jediného starostu – Romana Jílka. To, jak „svou“ obec rozvíjí, je jasným důkazem, že i v dnešní době omezených zdrojů lze zlepšovat lidem kvalitu života na venkově a zároveň při tom pamatovat na životní prostředí. Šestačtyřicetiletý člen uherskohradišťské základní organizace Strany zelených Roman Jílek kandiduje i v krajských volbách, jeho jméno najdete na sedmém místě kandidátky.

Kandidáti pro krajské volby | volební program

Aktuální články