window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments)}; gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-31534518-1');

8. 10. 2017

Tomáš Husa se narodil 27.5.1977 v Mladé Boleslavi. Vystudoval 2.lékařskou fakultu UK v Praze. Je ženatý, má 3 děti. Momentálně pracuje jako lékař radiolog Vsetínské nemocnice. Mezi jeho záliby patří turistika (kolo, běžky, pěšky, vlakem), poznávání a ochrana přírody, kolektivní sporty, letní tábory a volnočasové aktivity pro děti, hledání moudrosti a naděje v Bibli a sdílení se s druhými.    

 

Ahoj Tome, vím o tobě, že máš velmi netradiční koníček.

Ano, pro někoho je ochrana přírody netradiční koníček, ale pro mě možná víc než koníček, je to touha zachovat něco krásného co tu bylo, je a snad bude i nadále. Snažíme se pomáhat i živočichům. Jelikož například ubývá starých stromů s dutinami, ptákům vyvěšujeme hnízdní budky. Po skončení hnízdění je každoročně čistíme. Na přírodu nezapomínám ani v zimě. To je vždy naše krmítko skoro denně navštívené spoustou různých ptáků, je na co se dívat. Slunečnici kupujeme po velkých pytlích. Taky rád ručně kosím louky, jednak ty naše, ale i orchidejové nebo šafránové lokality. Bez toho by časem tyto vzácné rostliny vymizely.

Dále předsedáš Vsetínskému fóru. Co je to za organizaci?

Spolek Vsetínské fórum usiluje o zachování přírody uvnitř „našeho“ města a o jeho čistotu. Především těch zelených ploch jako jsou parky, břehy Bečvy a potoků. Fórum spojuje lidi, kterým prostředí ve městě není lhostejné. Pořádáme také společensko-kulturní akce, čímž se snažíme „oživit veřejný prostor“.

Jakými aktivitami se snažíte ve spolku chránit přírodu ve Vsetíně?

Zapojujeme se do správních řízení, ve kterých jde o povolení kácení stromů a náhradní výsadbu, upozorňujeme na černé skládky a vandalismus. Dosud jsme se snažili rozporovat nevhodné a „krajinářsky necitlivé“ stavby, ale nakolik v tom budeme moci pokračovat, až budou platit kontroverzní změny stavebního zákona, uvidíme.  Pravidelně organizujeme úklid odpadků, zapojujeme se do celostátní kampaně „Ukliďme Česko“.

Do toho všeho jsi ještě zastupitel Vsetína a lékař. Co na ty všechny aktivity říká rodina či tví pacienti?

Pacienti většinou mluví o svých potížích a čekají ode mě výsledek nebo radu. Na mé aktivity tedy řeč moc nepřijde. Někdy ale od nich též dostanu zajímavé podněty, povzbuzení. Rodina by mě ráda viděla víc doma. Těch aktivit je totiž ještě víc a snažíme se, abychom se aspoň některých účastnili jako rodina a dávalo to manželce a dětem smysl a radost. Roli manžela a táty mám raději a považuji je za důležitější než roli lékaře, politika nebo občanského či ekologického aktivisty.  Ne vždy to podle toho vypadá, ale dávám si na to pozor.

Co se ti podařilo prosadit jako zastupitel? Na co jsi hrdý, co tě zde překvapilo?

Je to kolektivní práce naší Koalice za otevřený Vsetín. Nejen nás třech zastupitelů, ale také zastupitelů jiných stran, kterých je potřeba aspoň nadpoloviční většiny, aby se něco „prosadilo“. To na úvod, protože se nerad chlubím „cizím-nebo společným-peřím“. Usilovali jsme například o konec hazardních automatů a heren ve Vsetíně, což se nám podařilo částečně. Nová vyhláška jejich počet významně sníží. Podařilo se nám prosadit lepší zveřejňování informací o fungování městské samosprávy, videopřenosy zastupitelstev. Ty jsme z počátku sami zajišťovali.

Zapojuješ se do dění ve Vsetíně aktivně. Jak se ti tu žije?

Často vidím něco, co bych chtěl jinak. Ale celkově jsem vděčný za místo, kde s rodinou žijeme, za práci, kterou dělám a za lidi, které potkávám. Valašsko a ČR vnímám jako krásné. Zatím. Když ale pozoruji, jak se změnila některá místa a životní styl většinové společnosti, mám do budoucna obavy.

Proč ses rozhodl jít do vysoké politiky?

Protože je důležité mít dobré zákony. Jednak obsahově, ale i formálně. Příliš složité zákony jsou demotivující a v praxi se jimi pak skoro nedá doslovně řídit. Zatím ve vysoké politice nejsem. Má kandidatura je hlavně vyjádřením podpory Straně Zelených. Většina z bodů jejího programu je mi velmi blízká, líbí se mi její fungování a výsledky snažení. Ne s vším ale souhlasím.

Jakou máš zkušenost s politikou?

Do politiky jsem se zapojil kvůli výše nastíněným ideálům a pocitu zodpovědnosti. Nevnímám ji jako příjemnou, zábavnou nebo jako prostor pro seberealizaci. Vadí mi, když někdo říká A, myslí B a dělá C. Vážím si upřímných, čitelných, rozumných, skromných lidí v politice. A ty nacházím, i když mívám pocit, že nepřevažují. Naopak se obávám korumpovatelných politiků, kteří se snaží vydobýt výhodu pro určitou skupinu včetně sebe sama a jsou lhostejní k negativním dopadům jejich působení. Taky mě odpuzuje „mocenská pýcha“, která z některých politiků přímo září.

Proč by podle tebe měli občané volit právě Zelené?

Zelení jsou v mých očích transparentní strana, která usiluje o transparentnost politického dění. Významně bojují proti korupci. Záleží jim na zachování přírodního dědictví a zdrojů pro nadcházející roky a další generace. Podporují energeticky, surovinově a odpadově šetrné postupy a možnosti nekonzumního života.

Proč by občané měli kroužkovat právě tebe?

Jako volič nejspíš kroužkovat nebudu. Nebudu tedy nabádat druhé, aby mě kroužkovali.

Co chceš v parlamentu prosadit?

Bylo by toho více, ale tři hlavní body, které bych chtěl prosadit jsou tyto. Za prvé bych chtěl zefektivnit boj proti suchu vhodnou péčí o krajinu namísto spoléhání se na ryze technická řešení. Dále bych chtěl zvýhodnit hromadnou dopravu proti individuální.

A za třetí bych bojoval za udržení sítě nemocnic a dostupnosti zdravotnické péče, především v periferii.

Věnuješ se i zemědělství.  Co bys chtěl prosadit v této problematice? Máme od tebe čekat nějakou razantní změnu přístupu v tomto resortu? 

Rozhodně byste ode mě mohli čekat větší podporu regionálních potravin. Jedna z největších absurdit je podle mě převážení základních potravin, jako jsou například mléčné výrobky, z jednoho konce republiky, nebo dokonce Evropy, na druhý. Upřednostněním regionálních potravin odstraníme negativní dopady jejich dopravy, podporujeme místní výrobu a údržbu zemědělsky využívané krajiny.

Dalším tématem, které začíná být čím dál více důležitější, je způsob využití půdy vzhledem k suchu a povodním.

Podporoval bys spíše menší nebo velké zemědělce?

Spíš menší. Jako spotřebitel podporuji ty menší a pokud možno regionální, jak jen to jde.

Jednoduchá otázka na závěr. Řepka. Ano nebo ne? A proč?

Stejně jak je mi líto krajiny obsazené solárními farmami, tak bych si nepřál velkoplošné pěstování řepky. Přestože se mi žluté lány jako dítěti líbily. Řepkový olej je cenná potravina. Vytlačujeme ale kvůli řepce důležitější druhy plodin z našich polí. Navíc se tímto způsobem hospodaření dlouhodobě půda znehodnocuje.

 

Tomáš Husa, Váš kandidát číslo 5 za Zelené ve Zlínském kraji

Celou kandidátku a další rozhovory si můžete přečíst zde.