window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments)}; gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-31534518-1');

1. 10. 2017

Zdeněk Štekl se narodil v Čeladné 17.12.1953. Vystudoval VŠB v Ostravě, fakultu Ekonomiky a řízení průmyslu. Je ženatý, vychoval dvě děti. Momentálně ve starobním důchodu, pracuje stále jako OSVČ – energetický auditor. Mezi jeho záliby patří cestování, četba knih, návštěvy kulturních a sportovních akcí a především aktivity s vnoučaty. Stále se aktivně zapojuje do mnoha aktivit na komunální úrovni.

 

Ahoj Zdeňku, jak sis užil léto? Vyrazil jsi někam na výlet se svými vnoučaty?

Letošní léto bylo dost náročné, protože jsme organizovali svatbu svého syna. A tak mne to vzalo, že jsem dojetím svatební řeč málem nezvládl. Ale vynahradil mně to náš tří letý vnouček Kubík, který donesl svatební prstýnky. Bylo to krásné. Jinak každý den jsem hlídal s manželkou vnoučata, takže jsme si hráli a koupali se u nás na zahradě.

Takže jsi léto prožil především v Rožnově pod Radhoštěm, kde s manželkou bydlíš. Jak se ti tu žije?

V Rožnově jsem si postavil rodinný domek, stejně jako mému synovi. Žijeme v zeleni a trávíme s manželkou spoustu času s vnoučaty. Pomáháme mojí mamince. Navštěvujeme množství kulturních akcí, fandíme pravidelně házenkářům ze Zubří. V Rožnově je krásně, stejně jako v naší republice, zkrátka neměnil bych.

Působíš zde v obecně prospěšné společnosti Kamarád. Co je to za společnost?

Jsem předsedou dozorčí rady v této organizaci. Kamarád Rožnov o.p.s. je nezisková organizace, která poskytuje registrovanou sociální službu sociálně terapeutické dílny. Dále ambulantní služby sociální prevence, které jsou určeny osobám se sníženou soběstačností z důvodu zdravotního postižení, které nejsou z tohoto důvodu umístitelné na otevřeném ani chráněném trhu práce. Jejich účelem je dlouhodobá a pravidelná podpora zdokonalování pracovních návyků a dovedností prostřednictvím sociálně pracovní terapie.

Sociální oblast je vedle obnovitelných zdrojů energie moje druhá oblast intenzívního zájmu, v Kamarádu působím více než 15 roků. Instalace malé fotovoltaiky s dotací je mým malým příspěvkem.

Živíš se jako energetický auditor. Pro mnohé občany je to ale vcelku neznámé povolání. Mohl bys nám o něm říci víc?

Mám vysokoškolské vzdělání ekonomického zaměření a sám jsem se rekvalifikoval na profesi energetického auditora, která v sobě zahrnuje znalosti z mnoha oborů. Já jsem to pojal jako své poslání ve smyslu pomoci občanům, obcím a institucím. Konkrétně se specializuji na bioplynové stanice, pomáhám zpracováním energetických auditů získávat dotace na jejich realizaci. Jedná se o obnovitelný zdroj vyrábějící celoročně elektřinu a teplo. Další mojí činností je provozování poradenského střediska EKIS, kde bezplatně radíme občanům i organizacím, jak dosáhnout úspor při stavbě objektů, jak optimálně vytápět apod. Zajišťuji kompletní službu občanům na Rožnovsku v rámci „kotlíkové dotace“.

Proč ses rozhodl jít do politiky?

Celý svůj život se snažím být aktivní, pomáhat občanům, pomáhat městu Rožnov. V současné době jsem již ve starobním důchodu, přesto aktivně působím v Energetické komisi a Komisi pro životní prostředí při Radě města. Snažím se pomáhat v oblastech, které jsou mně blízké a také pomalu předávat své zkušenosti mladším.

Jakou máš zkušenost s politikou?

Osobně se mně moc nelíbí, když před volbami politici slibují nesplnitelné. Snažím se na komunální úrovni proti těmto projevům bojovat, například svou účastí na zastupitelstvech či prací v komisích při Radě města.

Proč by podle tebe měli občané volit právě Zelené?

Protože Zelení mají nejkvalitnější volební program a chceme předávat naši zemi naším vnukům ve stavu, který jim umožní příjemný a bezproblémový život v souladu s přírodou.

Proč by občané měli kroužkovat právě tebe?

Tak na to se velmi těžko odpovídá. Snad pro zodpovědný přístup k řešení problémů.

 

Co si myslíš, že můžeš do politiky přinést, čím zde budeš prospěšný?

Snažím se celý život prosazovat rozumné využití obnovitelných zdrojů energie ve spojení se sociálními službami, což považuji za svůj malinký přínos do společnosti a ochrany naší krásné přírody pro naše děti.

Ze své profesní praxe víš, zda je lepší a výhodnější jaderná energie nebo obnovitelná. Pro kterou by ses rozhodl? Jak bys ji propagoval v Parlamentu?

Samozřejmě, že výhodnější je obnovitelná energie. Snažil bych se na zcela konkrétních příkladech přesvědčovat jednotlivé poslance, protože se mně to osvědčilo u mnoha starostů, kteří z nevědomosti měli jiné názory, a nakonec se přiklonili k obnovitelným zdrojům energie.

V jakých oblastech by se daly využít obnovitelné zdroje a kde by ropa, uhlí a další zdroje nahradit nešly?

Obnovitelné zdroje by šly využít ve všech oblastech lidské činnosti. Prozatím však vývoj, a především praktické využití, nejsou zatím tak daleko. Věřím, že především lobbistické zájmy těžařů a obchodníků s ropou a uhlím budou v brzké době poraženy logickým zájmem o udržitelný rozvoj na naší planetě.

Co hrozí, pokud se nebudou používat obnovitelné zdroje? Kdy je nutné s tím začít, aby se možným následkům předešlo?

Hrozí nepřipravenost jednotlivých zemí poskytovat ekvivalentní náhradu za klasické zdroje energie, zpomalí se ekonomický rozvoj, snižovala by se životní úroveň obyvatel. Myslím si, že začít s řešením se mělo již mnohem dříve a snad není ještě pozdě!

 

Zdeněk Štekl, Váš kandidát číslo 17 za Zelené ve Zlínském kraji

Celou kandidátku a další rozhovory si můžete přečíst zde.