11. 10. 2012
Na rozdíl od politiků jiných stran nás problémy lidí okolo holešovské zóny nezajímají jen pár dnů před volbami. Nejen že na problematičnost projektu jsme poukazovali již při jeho přípravě, ale také jsme od loňského roku v intenzivním kontaktu s lidmi z občanských sdružení, bojujících za záchranu pitné vody v Holešově a okolí, pomáháme jim v jejich snaze a pro lepší informovanost jsme na jaře letošného roku spustili web www.zonaholesov.com, na kterém je možné najít všechny potřebné a necenzurované informace o této noční můře Zlínského kraje. Proto také moc dobře víme, že přicházet nyní s nápady, co se zónou v budoucnu, je velmi předčasné. Běží totiž několik soudních sporů, a teprve po jejich úplném vyřešení bude možné odpovědně říct, co je vlastně nad zdrojem pitné vody možné provozovat. Vítáme snahu některých dalších stran problém řešit, jen aby jej neopustily tak rychle, jak jej v předvolební kampani našly.
Předseda jednoho ze sdružení, Zdeněk Krajcar za Za zdravé a krásné Holešovsko, se ptá, jak si představujeme regulaci přípustných staveb v zóně.
Považujete současný stav, kdy v prostoru Strategické průmyslové zóny Holešov prakticky neplatí žádné regulativy nepřípustné průmyslové výroby za nadále akceptovatelný? Co učiníte v případě Vašeho volebního úspěchu v nastávajících volbách proto, aby v Zásadách územního rozvoje kraje byly v rámci Strategické průmyslové zóny Holešov definovny přípustné „lehké výroby“ a vymezeny regulativy nepřípustné průmyslové výroby?
Naše odpověď:
Nejen v případě našeho úspěchu ve volbách, ale v každém případě budeme nadále pokračovat v našem angažmá v této kauze. Současný stav zóny pro nás není akceptovatelný z žádného pohledu – jak z hlediska financí na rozvoj a provoz zóny, které jsou dle našeho názoru vynakládány z krajského rozpočtu naprosto neefektivně, tak z hlediska ochrany životního prostředí.
Ročně kraj na samotný provoz zóny vynakládá 32 milionů, další miliony do zóny nadále putují jako investice. To vše ve stavu, kdy soud přiznal odkladný účinek žalobě na přístavbu výrobní haly firmy POKART, která je v zóně umístěna. Znamená to, že Pokart nemůže pokračovat v dostavbě do rozhodnutí soudu, které může přijít za rok či dva. A pokud soud uzná, že stavba tohoto typu nemůže v zóně stát, bude to znamenat, že peníze na provoz a další rozvoj zóny v současné podobě nejsou vynaloženy s péčí řádného hospodáře. Zjednodušeně řečeno, kraj by naléval peníze do něčeho, co nikdy nemůže v zamýšlené podobě využít.
Nepřímo jsou také díky špatnému rozhodnutí kraje soukromé firmy rukojmím tohoto špatného rozhodnutí politiků umístit zónu nad zdroj pitné vody. Nejen že jsou vystaveny riziku toho, že každou jejich investici bude prozkoumávat soud, zda splňuje přísné požadavky ochrany vod, ale i v případě, že soudy stavby určitého typu v zóně povolí, tak vzhledem k náročnějšímu technickému řešení staveb kvůli ochraně vod se investice firmám prodraží. Průmyslová zóna tak naopak bude firmám podnikání a investice zesložiťovat a prodražovat, nikoli ulehčovat. Za těchto okolností se firmy mnohem raději poohlédnou po jiném místě na umístění svě investice, než je holešovská zóna.
Požadujeme, aby kraj do doby vyřešení soudních sporů a následného stanovení závazných regulativů na základě těchto soudních rozhodnutí utlumil veškeré investice do zóny a snížil provozní částku na nezbytné minimum tak, aby nedocházelo k dalším škodám.
Po pravomocném rozhodnutí soudů musí kraj stanovit závazné regulativy, které budou stanovovat naprosto přesné podmínky možnosti využití zóny. Tyto regulativy se musí stát součástí územně-plánovací dokumentace kraje a musí být přijaty po široké diskusi všech zapojených stran, včetně např. skutečně nezávislých akademických pracovníků a místních občanů. Jen tak bude možné do budoucna předcházet konfliktům ohledně budoucnosti zóny.
Zbytečně vynaložené peníze a energii, které všechny zúčastněné strany – tedy kraj, podnikatelé, úřady, soudy i místní občané – promarnily díky špatnému rozhodnutí umístít zónu nad zdroj pitné vody, již nikdo nikomu nevrátí. Současné i nové vedení kraje by ale mělo zásadně přehodnotit svůj postoj k zóně, uznat chybu při tomto rozhodnutí a svými dalšími kroky toto chybné rozhodnutí napravovat. Zatím se všichni dočkali jen buldočího obhajování projektu, dalšího neúčelného vynakládání veřejných financí a dokonce žalob na ty, kdo mají odlišný odborný názor. To vše za dalšího plýtvání financemi kraje a neřešení zásadních problémů ochrany pitné vody. Pokud bude nové vedení kraje v tomto stylu politiky nadále pokračovat, problémy okolo průmyslové zóny nikdy neskončí.
Michal Berg
Kandidát do krajského zastupitelstva za Stranu zelených.
Kompletní popis problematiky průmyslové zóny najdete na www.zonaholesov.com