window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments)}; gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-31534518-1');

3. 10. 2012

Při tvorbě programu jsme počítali, že se nás dříve či později někdo zeptá: „A jak chcete dosáhnout toho či onoho, když budete zvoleni do kraje?“ Proto jsme rámci volebního programu přichystali několik ryze praktických řešení, dalo by se říct projektů. Další, v pořadí třetí, který představujeme, je projekt nesoucí název Správci krajiny.

Zlínský kraj nabízí jedinečnou možnost pracovat s krajinou. Ovšem myšleno pracovat tak, abychom si krajinu nezničili. Krajinu lze využívat šetrně a s rozumem. Bezesporu je nutné ji chránit proti negativním vlivům, stavbám s velkou stavební plochou, koridorům vysokého napětí nebo proti přehradám. Zlínský kraj je má velký potenciál pro zemědělství i lesní hospodářství. Ač to není na první pohled jasné, i samotná ochrana přírody je možným nástrojem rozvoje regionu; investice do ochrany a tvorby krajiny budou investicí na několik desetiletí.

Strana zelených v krajských volbách přichází se skromným a jednoduchým projektem. Dejme prostor a prostředky „správcům krajiny“. Dobrý hospodář je ten, který si dokáže svůj „grunt“ pohlídat. Neřeže si větev pod sebou, ctí moudrost předků, uvažuje moderně a v moderní evropské společnosti žije. Strana zelených nikdy neusilovala o návrat starých dobrých časů, ba co víc, nikdy nehlásalo k návratu na stromy (k tomuto tématu je skvělý článek pánů Sádla a Pokorného zde).

Mezi správce krajiny patří všichni, kteří mají s krajinou co dočinění a jsou jí prospěšní. Předně jsou to zemědělci (komerční, ekologičtí, biologičtí či organičtí), lesníci a drobní vlastníci lesů, myslivci, zahradníci, zahrádkáři, sadaři, vinohradníci, včelaři, rybáři, profesionální ochránci přírody, vodohospodáři a mnoho dalších.

Správcem krajiny se může stát kdokoliv. Vytvoříme několik kritérii, jejímž výsledkem bude osvědčení, po případě certifikát správce krajiny. Správce bude moct žádat o podporu, bude mít daleko snazší podmínky při řešení legislativních překážek. Budou probíhat odborné semináře, školení a setkání, kde se budou správci setkávat. Cílem projektu je vrátit krajině tvář, chránit ji a rozumě ji rozvíjet.

Správci budou využívat možnosti si vzájemně vypomáhat. Vytvoříme podmínky pro barterový obchod a položeny budou základy lokální ekonomie a družstevnictví – viz zde. Ačkoliv může „družstvo“ v mnohých z nás evokovat léta neblahá a dávno minulá, není nic silnějšího než vytvoření družstev či spolku nebo sdružení správců krajiny. (Podobnou vizi, jako je ta naše, má i doc. Čuba, bývalý předseda JZD Slušovice v případě zemědělských koncernů – viz zde.) Na úrovni kraje vytvoříme podmínky a podpory, které nastartují efektivní využívaní krajiny.

Prioritou je také snaha o vyšší soběstačnosti kraje v potravinách a palivech. Chceme, aby tyto produkty byly co nejkvalitnější. Podpoříme kontrolu potravin a budeme požadovat přísné kontroly. Problémy s padělaným (pančovaným) alkoholem se nesmí již opakovat. Pro potraviny vytvoříme certifikaci regionálních výrobků a potravin (z) regionu. Nezůstaneme pouze u potravin. Prosadíme co největší zastoupení lesních provozů s certifikaci FSC.

Díky projektu správců krajiny začneme krajinu využívat rozumě, budeme ji mít pod kontrolou a nedovolíme, aby to nejcennější, v tomto případě půda, nebyla na druhém místě až po betonářské a developerské lobby. Nabízí se možnost vychovat nové hospodáře. Region musíme posílat právě prostřednictvím důmyslné ochrany přírody, integrovaného zemědělství a polyfunkčního lesního hospodářství. Z krajského rozpočtu vyčleníme finance na soustavné vzdělávání správců krajiny. Budeme usilovat o systémy přísné kontroly a dodržováni kvality práce. Vždy budeme usilovat o plnění výrobních cílů (kvalitní potraviny, paliva, dříví a jiné suroviny), ekonomických cílů (posílení regionu, zdroj pro financování dalších aktivit) i sociálních cílů (tvorba zelených pracovních míst, snížení nezaměstnanosti, kvalita života, čistý ovzduší a životní prostředí na úrovni). Správci krajiny dávají smysl a pro budoucnost regionu – kraje budou důležitou součástí společnosti.

Vilém Jurek
Autor je krajinný inženýr a kandidát do krajského zastupitelstva za Stranu zelených