window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments)}; gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-31534518-1');

5. 3. 2020

Společnost Zásobování teplem ukončí přípravy výstavby spalovny odpadu ve vsetínské části Luh. Společnost to uvedla dnes ve vyjádření médiím. „Tlak veřejnosti se vyplatil, spalovna blízko centra města nebude. Zvítězil zdravý rozum, zvítězilo zdravé životní prostředí Vsetína,“ uvedl zastupitel za Zelené Michal Berg. „Děkujeme všem občanům města, kteří se zapojili do akcí proti spalovně – sběru podpisů pod petici, pochodu nebo vystoupení na zastupitelstvu. Jen díky jejich zapojení se tento záměr podařilo odvrátit,“ dodal.

Na základě petice více než 5 tisíc občanů Vsetína a okolí se mělo o osudu spalovny finálně rozhodnout na jednání zastupitelstva 4. listopadu. Vedení města Vsetína však už nyní ustoupilo veřejnému tlaku a vydalo vyjádření, že s umístěním spalovny na uvažovaném místě nesouhlasí. „Návrh rady ještě bude muset schválit zastupitelstvo, ale je zřejmé, že až na výjimky nakonec většina zastupitelů se spalovnou nesouhlasí,“ uvedl Michal Berg. „Je samozřejmě otázka, zda se záměr postavit spalovnu neobjeví někde jinde, to se teprve uvidí. Určitě je to ale příležitost jak uchopit problematiku odpadů komplexně a nikoli prosazováním jediného řešení,“ dodal.

Investor záměru spalovny, společnost Zásobování teplem Vsetín, ve svém vyjádření píše, že přípravu projektu ukončí jakmile skončí proces EIA, který hodnotí vliv na životní prostředí a zdraví. „Je dobře, že společnost zdůrazňuje, že dlouhodobě partnerství s městy je důležitější než jednotlivé projekty. Takto zásadní projekty pro budoucnost města je možné připravovat pouze ve spolupráci s občany, a ne proti nim,“ vyjádřil uspokojení Michal Berg.

Aktivity proti spalovně trvaly více než rok, během kterého se do nich zapojilo mnoho desítek lidí – ať už sběrem podpisů pod petici, účastí na protestním pochodu nebo vystoupením na jednání zastupitelstva či jiných veřejných debatách. „Lidé na Valašsku vidí, že mají sílu svým hlasem věci ovlivňovat. Je to skvělá zpráva pro budoucnost našeho města. Chtěl bych ještě jednou všem poděkovat,“ dodal Michal Berg