window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments)}; gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-31534518-1');

31. 7. 2012

V těchto dnech prochází projekt významného rozšíření zlínského lyžařského svahu a výstavby lanovky blízko centra města procesem EIA, tedy hodnocení jeho vlivu na životní prostředí. A dokumenty, poskytnuté úřadům pro toto posuzování, neobsahují mnohé ze záměrů, se kterými se investor představil v médiích. „V podkladových dokumentech investora chybí dříve zmiňované stavby hotelu, parkovacího domu nebo rozhledny. Bez nich je však posuzování vlivu celého projektu na životní prostředí značně nekompletní a nepřesné,“ uvedl Michal Berg ze Strany zelených.

Investor prostřednictvím médií již dříve představil plán prodloužit sjezdovku po vykácení tří hektarů lesa a postavit vedle ní lanovku, ale také plánoval postavit sportohotel, parkovací dům pro 500 aut nebo rozhlednu. Tyto záměry však v dokumentaci pro EIA chybí. „Nejvíce udeří do očí rozpor v plánovaném počtu návštěvníků, který mají logicky vliv zejména na zatížení z dopravy, hluk nebo vznik odpadů. Zatímco v médiích je prezentován plán nárůstu na dvoj- až trojnásobek současného stavu, předložená dokumentace uvádí, že návštěvnost se očekává na stejné úrovni jako nyní, tj. v průměru 300 osob denně,“ upozornil na rozpory v plánech investora Michal Berg. „Tento rozpor je ovšem zásadní pro hodnocení vlivu na životní prostředí – odlišný vliv na život v okolí skiareálu má očekávaných 171 automobilů denně (jak uvádí dokumentace), a jiný pak dvojnásobek nebo dokonce trojnásobek aut,“ dodal člen krajské rady Strany zelených.

Mezi další nedostatky dokumentace patří absence zhodnocení světelného znečištění uvažovaným umělým osvětlením celého svahu, zhodnocení zvýšení dopravy v přilehlých ulicích, zejména na náměstí T.G.Masaryka, nebo přesné údaje o množství přirozené sněhové pokrývky v lokalitě a reálné potřebě výroby umělého sněhu a s tím související vliv na kanalizaci. Předložená dokumentace také pomíjí skutečnost, že se celý areál nachází v těsném sousedství Městské památkové zóny Zlín.

Strana zelených záměr vybudovat skiareál v blízkosti centra Zlína kritizuje dlouhodobě. „Největším problémem celého záměru je nutnost vykácet tři hektary kvalitního dubového lesa v těsném sousedství města. Zatímco jinde si podobného prostředí cení, ve Zlíně došli odpovědní lidé k závěru, že klíčová věc, která městu chybí, je mamutí skiareál. A je jedno, že sníh se zde udrží nanejvýš pár týdnů v roce,“ uvedl Petr Jurča, místopředseda Strany zelených ve Zlíně. „Respektujeme skutečnost, že současné vedení města změnou územního plánu dalo projektu zelenou. To však ale neznamená, že by to zbavilo investora povinnosti nechat svůj projekt objektivně posoudit, zda je v souladu se všemi zákony. A pokud pro toto posuzování nedodá kompletní popis svého záměru, pak se o objektivním posouzení určitě nedá mluvit,“ dodal na závěr.

Kontakt:

Michal Berg
michal.berg@seznam.cz, 603 102 284
člen krajské rady Strany zelených

Petr Jurča
petrjurca@centrum.cz, 603 151 338
místopředseda Strany zelených ve Zlíně