window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments)}; gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-31534518-1');

24. 9. 2012

Nevěřil jsem vlastním uším, když jsem v Českém rozhlase zaslechl Jiřího Čunka vysvětlovat, proč by jeho strana podporovala v kraji zejména učňovské školství. Pan senátor a kandidát na hejtmana se nechal slyšet, že „máme nadbytek nezaměstnaných vysokoškoláků, kteří vystudovali obory, o něž není zájem“ a že „nejvíce nezaměstaných do 30 let jsou právě vysokoškoláci“. Jako podnikatel, který dává lidem práci, i jako občan Vsetína bych chtěl upozornit, že tyto názory pana Čunka nejen že vycházejí z naprosto mylných předpokladů, ale jsou v konečném důsledku pro region škodlivé a nebezpečné. Data hovoří jasně: čím více budeme mít učňů, tím méně lidí bude mít práci, méně si vydělají a celý region bude chudší. Proč chce Jiří Čunek náš nikterak bohatý kraj uvrhnout do ještě větší chudoby?

Vzdělání přináší prosperitu i peníze

Je pravda, že kvalitní řemeslník si práci najde vždycky a spokojený a plnohodnotný život je možné vést i s výučním listem v kapse. Je ale také třeba říci, že jakékoli výraznější směřování mladých lidí na učňovské školy a odrazování od vysokoškolského studia je cestou do záhuby. Česko potřebuje flexibilní a vzdělané lidi, nikoli nízko kvalifikované pracovníky do montoven. Můžeme samozřejmě diskutovat o tom, že je lepší jít na strojařinu než na ekonomickou fakultu, ale to je úplně jiná diskuse. Z učňáku se k inženýrskému diplomu dostane minimum lidí.

Vyzdvihování učilišť, o kterém mluví pan Čunek a další politici, je velmi nebezpečné. Je totiž důležité jedním dechem dodat, že s výučním listem se šance na dosažení jakéhokoli lépe placeného místa v budoucnu výrazně snižuje. Rozdíl průměrné mzdy absolventa vysoké školy a absolventa učiliště je aktuálně více než 78%! Některé obory učňů sice práci najdou relativně rychle, ale za naprosto nedůstojné finanční ohodnocení.

Nezaměstnaní vysokoškoláci? Data říkají opak

Není pravda, že Česko má nadbytek nezaměstnaných vysokoškoláků, kteří vystudovali obory, o které není zájem. Nezaměstnanost všech absolventů VŠ rok po ukončení školy je 3,6%. Naopak těch, kteří absolvovali střední školu s maturitou, je po roce bez práce 14,5% a vyučených dokonce více než 20%! Nezaměstnanost absolventů i tak vysloveně humanitní školy, jako je Fakulta sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity, kde se studují např. sociologie, psychologie nebo politologie, je pouhých 5,2% procent.

Velmi rozporuplná je také efektivita a kvalita učňovského školství. Absolventi VŠ se ve výrazně větší míře věnují profesi, na kterou se studiem připravovali: celých 78% absolventů VŠ pracuje ve svém nebo příbuzném oboru. Oproti tomu z učilišť pracuje ve svém nebo příbuzném oboru pouze 47% absolventů. Což znamená, že ne vysoké školy, ale učiliště produkují více než polovinu absolventů oborů, o které na trhu práce není zájem. Pokud by chtěli politici někam napnout svůj zájem, tak prosím zejména do zlepšování kvality všech stupňů škol a zvyšování investic do vzdělání, nikoli do záměrného a škodlivého snižování vzdělanosti obyvatel.

Ano, je nepochybné, že chybí pracovníci technických oborů: inženýři, strojaři či programátoři. Ale v dnešní době vyžaduje většina kvalifikované práce ve strojírenství, elektrotechnice, informatice nebo chemickém průmyslu naprosto jiné odborné předpoklady, než je možné získat na učilištích. Práce s počítačem, schopnost reagovat na technologický vývoj nebo jazykové znalosti, o to zaměstnavatelům jde. Nejsem přesvědčen, že tyto schopnosti dokáže získat člověk na učilišti.

Nevzdělaná populace = cesta k chudobě

Politici se zaklínají tím, že chtějí zastavovat odliv vzdělaných lidí z okrajových regionů do velkých měst. Je ale naprosto neoddiskutovatelné, že pokud nebude v regionech dostatečné množství vzdělaných lidí, nikdy zde podnikatelé nebudou vytvářet dobře placená a kvalifikovaná místa, aby se tento odliv zastavil.

Na rozdíl od pana Čunka podnikám, vytvářím pracovní místa a mám zkušenosti s hledáním kvalitních zaměstnanců na Vsetíně, jeho domovském městě. Přes zdejší vysokou nezaměstnanost je zde velmi složité sehnat kvalitního programátora nebo jazykově vybaveného manažera. A pokud bude pan Čunek další mladé lidi posílat namísto vysokých škol na učiliště, bude ten výběr časem stále horší. Pro podnikatele tak bude mnohem jednodušší firmu – která vytváří produkty a služby s vysokou přidanou hodnotou, platí daně a jejíž zaměstnanci utrácejí na Vsetíně své výplaty – přesunout tam, kde bude vzdělanější a kvalitnější pracovní síla.

A kdo zůstane na Vsetíně? Nezaměstnaní a ve velké části také nezaměstnatelní absolventi učňovských oborů pana Čunka. Spirála chudoby budiž roztočena.

Michal Berg
podnikatel, předseda Strany zelených Vsetín a kandidát do krajského zastupitelstva

Zdroje statistik citovaných ve článku: