22. 9. 2017
V květnu 2017 strana Zelených obnovila svou činnost na Uherskohradišťsku založením základní organizace (ZO) Slovácko. Jedním ze zakládajících členů nové ZO je Ing. et Mgr. Jan Papuga, člen spolku O-kolo, který propaguje a zvelebuje cyklistiku v Uherském Hradišti a okolí. O-kolo obyvatelům i návštěvníkům města Uherské Hradiště umožňuje zdarma využívat desítku zrecyklovaných a zrenovovaných kol s originálním slováckým designem, primárně za účelem cyklodopravy v trojměstí Staré Město – Uherské Hradiště – Kunovice. Cílem spolku je také zpopularizovat cyklodopravu v tomto tradičním cykloregionu pořádáním cyklojízd, zapojením občanů do soutěže „Do práce na kole“ a dalšími aktivitami. Ve spolupráci se stranou Zelených momentálně O-kolo připravuje projekt „PohoStinné cyklostezky“. Na podrobnosti ohledně tohoto projektu jsem se zeptala Mgr. Kláry Papugové, členky spolku O-kolo.
Proč jste začali připravovat projekt „PohoStinné cyklostezky“?
Po zkušenostech s naším projektem půjčování kol jsme dospěli k závěru, že není třeba již rozšiřovat počet kol v těchto třech městech. Chtěli bychom nyní spíše monitorovat příhodnost a pohodu ježdění na kole a pozitivní pohled na cyklodopravu. Momentálně jsme se zaměřili na cyklostezky, aby se jezdilo dobře. Nám tu vlastně nechybí kola, ale chybí nám stromy. Tam, kde to bude možné a vhodné, plánujeme kolem cyklostezek vysazovat ovocné stromy, které uživatele cyklostezek osvěží stínem svých korun i svými plody. Slovácko bylo vždy pohostinným krajem, proto i cyklostezky by mohly být pohostinné a zároveň stinné.
Které lokality by podle vás měly být osázeny?
Začali jsme jednat ohledně výsadby stromů okolo části cyklostezky z Kunovic do Ostrožské Nové Vsi. Ale nedostatek stromů je podle našeho názoru patrný na většině cyklostezek v okolí Uherského Hradiště. Rádi bychom monitorovali vznik nových cyklostezek v regionu a apelovali na to, aby se již v projektové fázi se stromy počítalo.
Co vás inspiruje?
Inspirujeme se tím, co nám chybí a co bychom chtěli. Projekt O-kolo nevzešel z potřeby se realizovat, ale z potřeby spoluvytvářet náš životní prostor, tak aby se nám tu dobře žilo. My jsme přišli z Vysočiny, kde je mnohem větší koncentrace vzrostlých stromů, ať už ve městě, anebo jsou tam aleje podél cest, takže se tam jezdí příjemně na kole i autem. Cyklostezek tam není tolik jako tady, ale když tam jezdíte na kole, tak stín vás pořád provází. Přijde mi, že krajina podél Moravy je taková krajina polí a vůbec nic nebrání tomu, aby tady stromy byly. Na rozdíl od Vysočiny je okolí Hradiště suchým krajem, který je ideální pro stromy, které dávají člověku osvěžení. Nejen ve formě stínu, ale také v podobě třešní, višní, jablek a švestek.
Jak bude projekt financován?
Spolufinancování projektu přislíbila strana Zelených. O spolupráci a případném spolufinancování osázení úseku na stezce Kunovice-ONV jednáme také s městem Kunovice. Chtěli bychom oslovit i občany z okolních vsí a nabídnout jim možnost si strom adoptovat. K vysázení budou použity neprodané stromy v balu, takže financovat bude třeba hlavně ochranu a údržbu stromů.
Promýšleli jste i nevýhody projektu? Například co se spadeným ovocem?
Asi bychom se inspirovali tím, jak to funguje na cyklostezce z Ostrožské Nové Vsi do Uherského Ostrohu, kde se krásně ujali ovocné stromy. Ovoce, které lidé neotrhají, pak posbírá Svaz zahrádkářů do kvasu. Tahle zpracovatelská fáze by však již byla v kompetenci obce, které patří osázená část cyklostezky a která by podpořila náš projekt. Není nutné, aby byly cyklostezky na Slovácku osázeny pouze ovocnými stromy a aby celá cyklostezka byla ve stínu. Jde nám o to, aby okolí cyklostezek bylo pestřejší a cyklista či chodec měl možnost odpočinku ve stínu a občerstvení v podobě čerstvým ovocných plodů.
A jaký je váš názor na osazování cyklostezek ovocnými stromy, milí čtenáři? Jaká lokalita by si podle vás zasloužila osázet? Pomozte nám spoluvytvářet váš životní prostor! Vyplňte prosím náš dotazník zde.
Eliška Dudešková, vaše kandidátka číslo 4 za Zelené ve Zlínském kraji