window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments)}; gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-31534518-1');

29. 9. 2017

David Kopecký se narodil ve Vsetíně roku 1989. Vystudoval politologii na brněnské MU a lidská práva na Sciences Po Paříž. Je svobodný, bezdětný. Momentálně pracuje jako produkční v hudebním klubu. Mezi jeho záliby patří vaření, cestování a čtení knih.

 

Ahoj Davide, jak sis užil léto? Máš rád túry, podnikl jsi nějakou přes léto?

Letos jsem byl jen na jedné větší túře ve Vysokých Tatrách. Dlouho jsem tam nebyl a byl jsem z toho nadšený. Určitě se budu na Slovensko ještě často vracet. Jinak jsem spíš podnikal cesty vlakem po různých koutech Evropy. Byl jsem třeba na severu Polska v Gdaňsku nebo dva týdny spacími vlaky po Ukrajině. Vlakové spojení v těchto zemích je na vysoké úrovni a stojí zlomek ceny než jiným dopravním prostředkem.

Jsi produkční v hudebním klubu, takže k hudbě máš velmi blízko. Jakou kapelu máš nejradši?

Ve Třech opicích na Vsetíně se starám spíš o pořádání nejrůznějších druhů debat, cestovatelských přednášek nebo filmových promítání. Snažíme se totiž, aby ten podnik fungoval nejen pro víkendové koncerty, ale i jako společenský prostor pro setkávání přes týden. Kapel je spousta, ale z toho, kdo u nás v poslední době hrál, je to třeba unikátní český hlas v podobě Gabriely Vermelho nebo valašská kapela NOCA.

Jak složité je v dnešní době sehnat do klubu dobrou kapelu?

Je to spíš otázkou financí. Toho, kolik si muzikanti řeknou a lidé na malém městě jsou pak ochotni zaplatit za lístek. Často je to tvrdé vyjednávání. Snažíme se ale o vyvážený program, kde si každý aspoň jednou za měsíc najde to svoje.

Baví lidi stále chodit na koncerty nebo zájem roste jen se slavnými interprety?

Zvučné jméno samozřejmě lidi láká, ale není samo o sobě jistotou vysoké návštěvnosti. Ve Třech opicích se starám i propagaci a marketing, takže je mým hlavním úkolem dostat kohokoliv na cokoliv 😊. Hodně bodují lokální kapely, které lidi znají osobně.

Jak se ti žije ve Vsetíně?

Vsetín je město, které podle mě hodně zaostává za svým potenciálem. Myslím, že se zde málo podporuje infrastruktura pro turismus, který by do jinak chudého kraje mohl přinášet peníze. Dalším problémem je, že se zde lidé prakticky nepohybují venku, ve veřejném prostoru. Město je po většinu týdne mrtvé, přičemž by stačilo málo. Zvýhodnit chodce namísto automobilů, podpořit místní podnikatele. Nebo oživit náměstí podobně jako se povedlo s relaxační zónou v Kroměříži.

Proč ses rozhodl jít do politiky?

V naší rodině byla vždycky politika silné téma. Možná i proto jsem vystudoval na brněnské Masarykově univerzitě politologii a od toho je k aktivní politice už jenom krůček 😊. Navíc se řídím starým heslem, které říká, že když se člověk nebude zajímat o politiku, ona se stejně bude zajímat o něj. Politika není svinstvo ani žumpa, jak mnozí tvrdí, ale nástroj, jak efektivně zlepšovat životy lidí. Jenom jsme se ji ještě nenaučili pořádně dělat.

Jakou máš zkušenost s politikou?

V teoretické rovině jako politolog značnou. V praktické spíše z komunální úrovně, kde jsem se podílel na úspěšné volební kampani v roce 2014 a od té doby pomáhám s agendou našim třem zeleným zastupitelům. Často říkám, že od té doby mám na zastupitelstvo lepší docházku než mnozí zastupitelé 😊.

Proč by podle tebe měli občané volit právě Zelené?

Zelení jsou jediná politická síla, která svým programem myslí dál než na jedno volební období. Dnes, v době, kdy se klimatické změny všude kolem nás projevují v podobě hurikánů, záplav, vln sucha nebo devastace unikátní přírody, se naplňují varování, které dávali němečtí Zelení už v 70. letech. V současné politice zoufale chybí někdo, kdo by byl schopen dohlédnout velkých změn, které naši civilizaci čekají a aktivně s nimi již nyní, dokud nebude pozdě, pracovat. Jsem přesvědčený, že Zelení představují politickou sílu, která je toho schopna.

Proč by občané měli kroužkovat právě tebe?

Myslím, že na naší kandidátce je spousta lepších osobností. Minimálně jednu nespornou výhodu ale mám, a to, že jsem nejmladším kandidátem. Věk není zásluha, ale snažím se už dlouho rozbíjet vcelku rozšířený pocit, že by se politika měla týkat jenom padesátníků a výše. Právě naopak. Mladí lidé by potřebovali rozhodovat teď a nyní o své budoucnosti sami, ne, aby za ně hlasoval někdo o jednu nebo dvě generace starší.

Co chceš v parlamentu prosadit?

Měl bych tři hlavní priority, které vycházejí z mých osobních profesních zkušeností. Výrazně větší tlak na zavádění principů e-govermentu, včetně podpory vzdělávání profesionálů v této oblasti. Za druhé vyšší podporu lokálních kulturních, sportovních a společenských spolků. A za třetí boj s manipulativními informacemi a demagogií v jakékoliv podobě. Dále bych se zasadil také o větší práva lidí ve zdravotnictví, nejen pacientů, ale i duševně nemocných nebo těch, kteří nejsou schopni dosáhnout na odpovídající péči.

Co si myslíš, že můžeš do politiky přinést?

Díky svému vzdělání vím, jak politika funguje a co od ní očekávat. Mám zkušenost s prací v regionu, ale žil jsem část života i v zahraničí, takže mohu srovnávat. Jsem do značné míry idealista, což může někoho odradit, ale správná politika by na idejích, ideologii – jinými slovy jasném a uceleném souboru pravidel a východisek – měla být založena. Nyní je založena, bohužel, spíš na marketingové manipulaci s masami.

Jsi zastáncem papírových knih a obrazových pláten nebo bys prosazoval digitalizaci kulturních obsahů?

Digitalizace ale přece neznamená, že spálíme knihy a obrazy 😊. Určitě jsem za co nejrozsáhlejší digitalizaci českého kulturního, ale i například duševního vlastnictví. Z mé vlastní zkušenosti, vím, že se řada vysokých škol potýká s tím, že závěry nejlepších našich mozků se dostanou pouze k malému okruhu lidí, protože jsou v jediném exempláři v jediné univerzitní knihovně.

Je v dnešní době ještě nutné podporovat knihovny?

Víc než kdy jindy. Mám řadu přátel knihovníků a knihovnic a všichni dělají skvělou práci. Knihovna už dávno neslouží jako půjčovna, ale ve 21. století přebírá úplně jinou roli. Stalo se z ní centrum komunitního života. To je extrémně důležité především v menších městech a na vesnicích, kde tato role postupně upadá a vytrácí se tak duch jakési pospolitosti mezi lidmi. Lidé se podle mne mají a potřebují setkávat a knihovny pro to tvoří ideální prostor.

David Kopecký, Váš kandidát číslo 19 za Zelené ve Zlínském kraji

Celou kandidátku a další rozhovory si můžete přečíst zde.