window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments)}; gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-31534518-1');

27. 8. 2012

Při tvorbě programu jsme počítali, že se nás dříve či později někdo zeptá: „a jak chcete dosáhnout toho či onoho, když budete zvoleni do kraje?“ Proto jsme v rámci volebního programu přichystali několik ryze praktických řešení, dalo by se říct projektů. První, který představujeme, je projekt „Kraj čtyř krajů“.

Když jsme členům naší krajské organizace představovali pracovní verzi volebního programu, dva členové se podivovali nad nesmyslností sousloví „Kraj čtyř krajů.“ Vždyť je to blbost, tam by přeci mělo být kraj čtyř okresů, zaznělo. Právě to byl impulz, který nás motivoval natolik, že jsme v programu myšlenku čtyř krajů rozvedli více.

Projekt má mnoho významů a cílů. Důležité je vyjádření toho, že náš kraj není jednolitý. Zlínský kraj je složený ze čtyř rozmanitých okresů. Kroměřížsko, Uherskohradišťsko, Vsetínsko a v neposlední řadě Zlínsko jsou natolik rozdílné a originální, že však můžeme klidně mluvit o kraji, který je složený ze čtyř malých krajů. Čtyři hlavní oblasti nejde uměle slučovat. Východiskem a nástrojem je decentralizace kraje.

Při vzniku Zlínského kraje, původně navrhovaného pod názvem Východomoravský kraj, se slepily čtyři okresy z původního Jihomoravského kraje a Severomoravského kraje. Vznikl tak kraj, který dodnes, dvanáct let po vyhlášení krajů postrádá krajskou identitu. Tento fakt nikdo neřeší a ani nevyužívá, což je škoda.

Strana zelených chce dát našemu kraji tvář, do tváře úsměv, který se rovná se spokojenosti a blahobytu.

Projekt Kraj čtyř krajů si klade za cíl rozvoj Zlínského na pozici stabilního a prosperujícího kraje s kvalitními podmínkami pro život. Kraj může prosperovat jen tehdy, když bude decentralizovaný, když bude rozdělovat stejným a spravedlivým dílem pro všechny čtyři regiony, podle jasně pojmenovaných priorit, nikoliv podle toho, který lobbista co komu přišoupne. Právě lobbismus je největší problém a dnes platí, kdo si uhryzne (ukradne), nejvíce získá. Příkladem je již stokrát omílaná Strategická průmyslová zóna Holešov. Namísto toho, aby se zabezpečil život v odlehlých částech Valašska či Bílých Karpat – řekněme Kopanic, staví se za nevýhodný peníz bezúčelný konglomerát na zdrojích pitné vody. Stavba doslova ukradla možnosti jiným regionům kraje.

Každou minci je potřeba dvakrát i třikrát, obracet a rozmýšlet, kde je skutečně potřeba investovat do rozvoje kraje. Proč se nikdo nezastane Kopanic a nehodí záchranou lano v podobě investic do zemědělství, cestovního ruchu, ochrany přírody nebo úspory energií (tedy pomineme-li natáčení reality show „Farmář hledá ženu“ na Žítkové).

Kraj čtyř krajů s označením ® může být známkou pro regionální potraviny („Výrobek z kraje čtyři krajů“), které se budou prodávat například na zemědělských trzích. Kdysi známé zemědělské družstvo Dolní Němčí se může díky případné podpoře z kraje opět pyšnit pěstováním moravského česneku, o který je dnes takový zájem. Taktéž může být za vhodných podmínek podpořena pastva ovcí a koz nebo také chov lam alpak nebo pštrosů.

Jiným potenciálem našeho projektu je podpora cestovního ruchu. Návštěvníkům můžeme přichystat kvalitní i bohatý program pod hlavičkou „Přijďte navštívit Zlínský kraj, kraj čtyř krajů.“ Ve našem kraji je možné v jednom týdnu vidět krásné zahrady, světoznámé lázně, zdolat několik kopců, je tu možnost ochutnat ovocné destiláty nebo víno, navštívit zoologickou zahradu nebo bývalé impérium, které vytvořila ikona kraje čtyř krajů – Tomáš Baťa. Toho je třeba efektivně využít. Budete-li se někdo po spuštění projektu Kraje čtyř krajů ptát: kudy z nudy, bude se tázat špatně. V našem kraji nuda nebude existovat, právě díky našemu projektu!

Kraj čtyř krajů nabízí možnost pro všechny instituce – státní i nestátní, pro sdružení, neziskovky, samosprávy, svazky obcí a měst, pro obyvatele, pro podnikatele. V rámci projektů čtyř krajů vytvoříme také grantovou podporu. O tom si ale řekneme příště.

Vilém Jurek
kandidát do krajského zastupitelstva