window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments)}; gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-31534518-1');

18. 9. 2012

Při tvorbě programu jsme počítali, že se nás dříve či později někdo zeptá: „a jak chcete dosáhnout toho či onoho, když budete zvoleni do kraje?“ Proto jsme rámci volebního programu přichystali několik ryze praktických řešení, dalo by se říct projektů. Druhý, který představujeme, je projekt „Grantový systém Zlínského kraje“.

 Zlínský kraj využívá možnosti grantových podpor všemožných aktivit. Přesto se však domníváme, že podpora, jak z národních, evropských či jiných zdrojů není efektivně a transparentně vyhlašována a rozdělována. Na stránkách Zlínského kraje, v sekci Dotace a granty můžeme dohledat všerůzné nabídky na grantovou podporu. Dozvíme se zde mnoho a zároveň skoro nic. Dostaneme-li se ke zdárnému výsledku, mávneme nakonec nad vším rukou a řekneme si: vždyť ONI už si to dávno domluvili a peníze si rozdali… Jestli je to pravda nebo ne, o tom je složité diskutovat. Ve většině případů, kdy politikům nevěříme už ani dobrý den, jsme podezíraví a zpoza rohů sledujeme bezpráví a protekcionismus. Napadají nás přeludy o zkorumpovaném mechanismu podávání dotací kupříkladu v Regionálním operačním programu Střední Morava, kamžto Zlínský kraj spadá; a opět z toho plyne otázka – je to pravda, máme věřit politikům a čistým studánkám? Špatné mínění, předsudky jsou nejhorším klišé a takto by se rozhodně uvažovat nemělo. Při nejmenším vnímání dotací po všech aférách by se mělo změnit.

Naší snahou bude zjednodušit, posílit a vůbec zprůhlednit dotační a grantový systém kraje. Každý, opravdu každý – občan, podnikatel, obec, sdružení, škola nebo instituce, ti všichni by měli mít možnost snáze sáhnout po podpoře nebo na dotaci svého projektu. Strana zelených bude usilovat o co nejjednodušší systém podávání žádostí. Nebude potřeba sáhodlouhých projektů. Veškerá agenda bude probíhat elektronicky v jednoduchém informačním systému. Vznikne poradenské centrum, které prvožadatelům pomůže a vyhoví. Zkušenější žadatelé již pomoc nebudou potřebovat a sami si budou moct bez problému z přebujelé administrativy o granty žádat. Avšak nejde se vyhnout chybám. Budeme požadovat přísný kontrolní systém. Kontrola se přesto zaměří více na podstatu naplňování smyslu dotačních programů než na přemrštěné formality.

Kraj bude hromadně žádat podporu z evropských, národních, ale i norských nebo lichtenštejnských finančních mechanismů. Z rozpočtu kraje bude také transparentně vyčleněna položka na rozvoj kraje a podporu široké škály činností. Rozumíme, že administrativa v této podobě bude velmi náročná. Proto bude nutné posílit a restrukturalizovat odbor řízení dotačních programů. Posílena také bude poradenská činnost.

V roce 2013 končí šestileté grantové období a na další, které přinese nové programy, je potřeba se důkladně připravit. Taktéž zabezpečit maximální čerpání ze všech dostupných, aktuálních zdrojů. Kraj bude ve velkém žádat a čerpat a tyto finance poté rovnoměrně přerozdělovat. Výhodou kraje a jeho úřadu je možnost žádat v daleko větších sumách, než když žádá například malý podnikatel.

Tady zavedeme pojem „partner kraje“. Požádá-li malý podnikatel o podporu, bude mu poskytnuta určitá půjčka, kterou splatí podpoření regionu. Veškeré finance budou přerozdělovány síťově. V síti podpor a grantů bude lehce zjistitelné, kde ještě zůstávají peníze na čerpání a kde už nelze žádat. To bude hlídat patřičný daný odbor. Dalo by se říct, že v síti se zachytí vše nekalé. Vznikne též princip rovnoměrnosti. V minulém článku jsme zmínili příklad Holešova. V tomto případě byla síť přetížena investicí půl druhé miliardy a navíc k rozvoji kraje nepřispěla. Síťové rozdělení také napomůže průhlednému rozdělení financi. Každý jednoduše uvidí, jaký je tok financí, kdo žádá a zda podpora přinesla efekt. Jestliže malopodnikatel nedostane podporu, bude mu jasně řečeno proč, přičemž mu bude navržena kompenzace z jiného síťového programu (avšak na jiný, podobný, stejně zajímavý projekt). Snahou bude, aby uspěl každý, kdo požaduje podporu na rozumný a obhájitelný projekt.

Nepodpořeny zůstanou projekty, které si dovedou obstarat finance z jiných zdrojů, případně ze zdrojů vlastních. Ať už to budou nadnárodní, dobře situované společnosti nebo sportovní kluby v nejvyšších příčkách sportovních soutěží. Ovšem každý strana má svůj rub a líc a nechceme blokovat například mládežnický sport. Na příkladu fotbalových klubů první ligy je viditelné, že díky mecenášské podpoře sponzorů je zbytečné, až neférové, žádat od kraje peníze. Daleko více pozornosti si v takovém případě zaslouží malé fotbalové kluby na venkově nebo aktivity podporující mládež.

Naší snahou bude finance vhodně nasměrovat – zasíťovat – na podporu zelených míst, kultury, na ochranu a tvorbu životního prostředí, zejména na ochranu přírody, zemědělství, lesní hospodářství, dále podpoříme školství i mimoškolní aktivity, obyvatele s nízkou životní úrovní, zasíťujeme malé a střední podnikatelské subjekty, šetrný cestovní ruch. Dotační tituly budou nastaveny spíše na sociální platformě.

I když náš projekt „Grantový systém Zlínského kraje“ není nijak převratný a novátorský, nabízíme možnost, možnost jak zefektivnit rozvoj regionu. Mluví-li se stále o rozvoji regionů, není tato věc od věci. Rozvíjet se je stále potřeba; v mezích, rozumě a spravedlivě pro všechny. Zde však záleží, jestli získané finance, bez kterých se mimo jiné neobejdeme, prohýříme na nesmysly, nebo systém přidělování financí učiníme jednoduchým, transparentním, kvalitním a v neposlední zábavným.

Vilém Jurek 
kandidát do krajského zastupitelstva